Vrednotenje in rezultati

nazaj

Od šolskega leta 2012/13 dalje vrednotenje preizkusov znanja učencev poteka elektronsko. Učenci preizkuse znanja rešujejo na papirju. Nato na Državnem izpitnem centru rešene preizkuse znanja optično preberemo, učitelji pa jih vrednotijo v posebnem programu Zunanja povezava na RM Assessor.

Datumi e-vrednotenja preizkusov NPZ 2025

Datumi vrednotenja 2025.png


E-ocenjevanje pri NPZ
povezava na dokumentKratek vodnik po programu za e-ocenjevanje NPZ odpira se v novem oknu

 

Rezultati
Šole, učenci in njihovi starši lahko na dan, določen s koledarjem NPZ (Ric) in Zunanja povezava na podrobnejšimi navodili o šolskem koledarju za osnovne šole (MVI), prek spletne strani Rica (Zunanja povezava na https://npz.ric.si) dostopajo do ovrednotenih preizkusov znanja in izpisa dosežkov. Za vstop na spletno stran potrebujejo številko EMŠO in NPZ šifro, ki jo učenec prejeme pri opravljanju prvega predmeta NPZ v tekočem šolskem letu. Tudi vpogledi v ovrednotene preizkuse znanja na šoli potekajo v elektronski obliki. Če učenec ali starši ob vpogledu podvomijo v vrednotenje nalog v preizkusu znanja, imajo možnost ponovnega vrednotenja posameznih nalog. Ponovno vrednotenje  posameznih nalog izvajajo glavni ocenjevalec oz. njegovi pomočniki za posamezni predmet. Pri tem  presojajo, ali so naloge ovrednotene v skladu z navodili za vrednotenje. V primeru napak naloge ponovno ovrednotijo ter popravijo točkovanje. Število doseženih točk se po ponovnem vrednotenju lahko zviša, zniža ali ostane enako. Državni izpitni center nato v roku, določenem s koledarjem, šolam posreduje spremembe dosežkov učencev po ponovnem vrednotenju posameznih nalog, učencem in njihovim staršem po so informacije dostopne na spletni strani Zunanja povezava na https://npz.ric.si.

Dosežki učencev 3. in  6. razreda in državna povprečja so izraženi v odstotnih točkah in so zapisani na obvestilu, ki je priloga k spričevalu.  Dosežki učencev 9. razreda in državna povprečja pa so navedeni v zaključnem spričevalu in so prav tako izraženi v odstotnih točkah.

 

Orodje za ugotavljanje kakovosti izkazanega znanja (OrKa RIC)
Program Orodje za ugotavljanje kakovosti izkazanega znanja (OrKa RIC) je namenjen učiteljem in ravnateljem, njegove ključne prednosti in način uporabe pa si lahko ogledate v Zunanja povezava na razlagalnem videu.

Razlagalni video je nastal na Uradu za razvoj in kakovost izobraževanja, Sektorju za kakovost in analize na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje, v okviru projekta Analitsko središče, ki se financira z evropskimi sredstvi za okrevanje in odpornost, ter v sodelovanju z Državnim izpitnim centrom.

nazaj